Prontomed- starostlivosť o pokožku

Genitálny herpes (genitálny herpes)

Zaujímavé fakty o genitálnom herpese

Genitálny herpes (genitálny herpes) je ochorenie, ktoré sa zvyčajne prenáša sexuálnym kontaktom. Môže sa vyskytnúť rovnako u žien a mužov . Infekčné ochorenie spôsobujú takzvané vírusy herpes simplex (HSV), ktoré sa delia na HSV1 (typ 1) a HSV2 (typ 2). Zďaleka najväčší podiel všetkých prípadov (až 80 percent) je spôsobený HSV2 .

Dokonca aj po uzdravení zostávajú vírusy vo vašom tele a môžu sa znova aktivovať, keď choroba postupuje.

Príznaky genitálneho herpesu

Symptómy sa objavia až po inkubačnej dobe najmenej dva až maximálne 12 dní po sexuálnom kontakte. Rozsah genitálneho herpesu sa môže značne líšiť a zvyčajne začína začervenaním v oblasti genitálií, čo potom vedie k vzniku pľuzgierov. Zvyčajne sa vyskytuje silné svrbenie a často bolesť. 

Pľuzgiere sa líšia veľkosťou a sú možné aj krusty a menšie vredy. V zriedkavejších prípadoch sa vyskytujú problémy s močením, výtokmi či dokonca horúčkou. V príznakoch genitálneho herpesu u žien a mužov existujú anatomicky súvisiace rozdiely .

Ženy majú pľuzgiere v oblasti vagíny , pyskov ohanbia a krčka maternice . Zamorenie u mužov zahŕňa penis vrátane predkožky a oba miešky . Bez ohľadu na pohlavie môžu byť postihnuté aj vnútorné stehná , zadok a análna oblasť .

Keďže vírus po počiatočnom ochorení zostáva v tele natrvalo, príznaky sa môžu znova a znova opakovať. Rokmi však výrazne slabnú a celkovo sú čoraz vzácnejšie. Oslabená forma súvisí s obranou imunitného systému proti vírusom. Ak je však váš imunitný systém narušený alebo trpíte inými chorobami, sú možné závažnejšie a dlhšie trvajúce príznaky .

Príčiny genitálneho herpesu

V zásade platí, že ženy majú oveľa vyššie riziko, že sa nakazia sexuálnym kontaktom s mužom, ako muži sexuálnym kontaktom so ženou. Zvyčajne sa genitálny herpes prenáša na väčšinu ľudí bez toho, aby vedeli, že sú nositeľmi. Genitálny herpes nie vždy v prípade infekcie patogénom skutočne prepukne. Dôvody nie sú jasne známe.

Pričina

+ časté striedanie sexuálnych partnerov
+ prítomnosť inej pohlavne prenosnej choroby (napr. HIV)
+ nechránené sexuálne kontakty

Faktory prepuknutia choroby

+ silný psychický stres
+ prechladnutie
+ fyzický stres
+ slnečné žiarenie, úpal
+ poranenia kože
+ celkové oslabenie imunitného systému

 

V zriedkavých prípadoch sa deti narodia s patogénom. V tomto prípade matka prenáša vírus na svoje dieťa počas procesu pôrodu . Jednou z najčastejších príčin je výskyt počiatočnej infekcie u matky v priebehu tehotenstva. Ak ženy vedia, že sú infikované genitálnym herpesom, odporúča sa cisársky rez . Vírus môže byť pre nenarodené dieťa veľmi nebezpečný, cisársky rez pomáha predchádzať prenosu genitálneho herpesu počas pôrodu. Ak ste práve tehotná a trpíte genitálnym herpesom, pre zdravie dieťaťa je nevyhnutné, aby ste o tom informovali svojho lekára.

Zabráňte riziku infekcie

Keďže mnoho ľudí je nositeľmi vírusu herpes simplex, je dôležité minimalizovať riziká, ktoré vedú k prepuknutiu genitálneho herpesu. Rozlišujú sa tu preventívne opatrenia s ohľadom na infekciu a prepuknutie choroby, ako aj vlastné správanie, ak už genitálny herpes prepukol.

.

Tipy ako sa vyhnúť infekciam

+ Vyhýbanie sa stresu a pravidelnej prepracovanosti
+ Zdravý životný štýl s dostatkom pohybu a vyváženou stravou
+ Celkové posilnenie imunitného systému
+ Pravidelný a dostatočný spánok
+ UV ochrana pri pobyte na slnku
+ Používanie kondómov pri pohlavnom styku

Tipy po prepuknutí

+ Nedotýkajte sa zapálených oblastí pokožky
+ Dôkladná hygiena rúk po každom kontakte s postihnutou pokožkou
+ Vyhnite sa pohlavnému styku, kým sa príznaky nevyliečia

Vzhľadom na vysoké riziko nákazy je nápomocné, ak sa ako postihnutý porozprávate s partnerom. Mnoho ľudí považuje takýto rozhovor za ťažký, ale otvorenosť je najlepší spôsob, ako zabrániť infekcii. Keďže vírusy, ktoré spôsobujú genitálny herpes, môžu byť v tele roky, zvyčajne nie je dôvod na obavy, ako je prítomnosť nevery.

Máte tiež možnosť nechať si u svojho lekára urobiť krvný test na existujúce protilátky . Spoľahlivo tak zistíte, aké typy vírusov máte a či hrozí infekcia. To znamená, že ste na bezpečnej strane a môžete sa podľa toho správať.

Priebeh infekcie

Počas prvého prepuknutia trvá v priemere asi tri týždne , kým sa príznaky genitálneho herpesu úplne vyliečia. To však veľmi závisí od rozsahu symptómov a tiež od vášho osobného celkového zdravotného stavu ako postihnutej osoby. Ďalšie prepuknutia ( reaktivácie ), ktoré sa vyskytnú v priebehu života, sa vyliečia oveľa rýchlejšie, zvyčajne do desiatich dní. Frekvencia prepuknutia genitálneho herpesu sa v priebehu rokov tiež znižuje. Rozsah opätovnej infekcie závisí aj od typu vírusu. Pri HSV1 (typ 1) sa opakované infekcie vyskytujú oveľa menej často .

Komplikácie –  Okrem normálneho procesu hojenia sa u ľudí s nedostatočnou imunitou môžu vyskytnúť aj závažné komplikácie . V závislosti od typu a závažnosti genitálneho herpesu môže byť priebeh život ohrozujúci, napríklad ak pľuzgiere prasknú a baktérie spôsobia ďalšiu infekciu (superinfekciu). 

Existuje tiež možnosť, že vírusy sa dostanú do mozgu cez krvný obeh a spustia tam zápal. Toto riziko postihuje najmä novorodencov.

Liečba genitálneho herpesu

Liečba genitálneho herpesu závisí od závažnosti symptómov. Ak je postihnutá oblasť obmedzená a stredne bolestivá, možno často upustiť od  liečby antivírusovými liekmi ( antivírusovými látkami).
 
Ak je rozsah ochorenia väčší, lekár vám predpíše antivirotiká. Tieto aktívne zložky majú za úlohu inhibovať vírusy a tým brzdiť ich rozmnožovanie. Používajú sa aj mastičky , ktoré môžete aplikovať priamo na postihnuté miesta. Začatie tejto liekovej terapie čo najskôr tiež zaisťuje vyššiu účinnosť .
 
Je dôležité poznamenať, že akýkoľvek terapeutický zásah lieči iba symptómy. Samotný vírus zostáva vo vašom tele po celý život, len čo sa prvýkrát objaví. Môže teda kedykoľvek znovu prepuknúť bez potreby obnovenia sexuálneho kontaktu.
Prontomed Genitalherpes Gel

Zdroj Prontomed

Pridaj komentár