Inspiration, Prontomed- starostlivosť o pokožku

Opary

Rozšírená choroba

Opary sú najčastejšou formou herpesu. Ochorenie sa dá ľahko rozpoznať podľa pľuzgierov, ktoré sa objavujú na mieste spojenia pier a pokožky tváre . Hoci choroba nie je nebezpečná, väčšina pacientov ju stále veľmi obťažuje. Zistite, ako presne opary vznikajú, ako dlho pretrvávajú príznaky a ktorá liečba sľubuje najrýchlejší úspech.

Typické príznaky oparu

Príznaky oparu sú celkom jasné: typické pľuzgiere sa zvyčajne nachádzajú na okraji pier. Predtým, ako k nim dôjde, sa mnohí postihnutí sťažujú na svrbenie, pálenie alebo dokonca bolesť na perách. V niektorých prípadoch môže byť koža na mieste aj červená. U niektorých pacientov sa však tieto skoré príznaky vôbec nevyskytujú.
 
Charakteristické sú typické pľuzgiere na ústach . Pretrvávajú asi sedem dní, kým sa na nich vytvorí kôra a vytvorí sa nová koža. U detí môže byť priebeh ochorenia závažnejší; Často sa pridáva horúčka a celková nevoľnosť.

Najčastejšie príčiny

Opary sú spôsobené herpes vírusom. Zatiaľ čo za genitálny herpes je zodpovedný HSV typu 2 , za opary je to zvyčajne HSV typu 1 . K prenosu zvyčajne dochádza prostredníctvom takzvanej infekcie smearom. Vírusy zodpovedné za opary sa nachádzajú ako v samotných pľuzgieroch, tak aj v slinách. Bozkávaniu partnera by ste sa rozhodne mali vyhnúť, ak má opary.
 
Vírusy sa môžu šíriť aj vzduchom kvapôčkovou infekciou. Zvyčajne sa to stane, keď kýchate alebo kašlete alebo dokonca hovoríte. Dostať ho ale môžete aj cez predmety každodennej potreby ako riad či príbor, pretože herpes vírus dokáže bez problémov prežiť mimo ľudského tela až dva dni . Vo väčšine prípadov sa opary prenášajú tesným kontaktom s pokožkou počas bozkávania alebo pohlavného styku.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ako sa infekcia vyskytuje a koho treba zvlášť chrániť?


Opary sú vysoko nákazlivé ochorenie. Môže sa prenášať škvrnou aj kvapôčkovou infekciou. Ak má teda váš partner opary, vyhnite sa bozkom. Mali by ste sa tiež vyhnúť zdieľaniu predmetov, ako sú uteráky.

Ak pľuzgiere na perách prasknú, ochorenie je obzvlášť nákazlivé . Dávajte si tiež pozor, aby ste sa v akútnej fáze nedotýkali úst príliš často. Tým sa minimalizuje riziko šírenia vírusu do iných oblastí tela.

O čom je reaktivácia?

Vo väčšine prípadov opar prebieha hladko a bez komplikácií. Asi deň alebo dva po vytvorení pľuzgierov prasknú a nakoniec sa z nich vytvorí kôra. Asi po siedmich dňoch táto chrasta  odpadne a najneskôr po desiatich dňoch sa pokožka opäť úplne zahojí. Opatrnosť sa odporúča, ak sa okrem vírusovej infekcie vyskytne aj bakteriálna infekcia. To nie je nezvyčajné pre ľudí so slabým imunitným systémom. V tomto prípade môžu príznaky trvať výrazne dlhšie ako desať dní. Nebezpečná vec na oparoch: Akonáhle ste sa nakazili herpetickými vírusmi, zostávajú vo vašom tele po celý život, dokonca aj po odznení príznakov. Odborníci predpokladajú, že približne 85 percent dospelých je infikovaných vírusom HSV1. Len čo sa vírusy prebudia zo svojho pokojného stavu, môže sa kedykoľvek znovu objaviť ohnisko.

Kedy, ako často a či vôbec k takejto reaktivácii dôjde, sa veľmi líši od človeka k človeku. Faktom je, že nové ohnisko je oveľa pravdepodobnejšie, ak je imunitný systém oslabený. Takže nie je prekvapujúce, že opary sú obzvlášť časté, keď máte nádchu alebo horúčku: Z tohto dôvodu sa malé pľuzgiere tiež často označujú ako opary. Reaktivácia môže tiež nastať často , ak máte zvýšený stres , môže to byť psychický aj fyzický stres. Okrem toho môže každé poškodenie pier viesť k novému prepuknutiu choroby. Sú vaše pery vážne namáhané prílišným slnením alebo sú vážne postihnuté návštevou zubára? Aj to môže byť dôvod, prečo dochádza k reaktivácii.

o.

Správna liečba: Ako rýchlo vyliečiť opar

Opary sú zvyčajne diagnostikované pomerne rýchlo: zvyčajne stačí rýchly pohľad na typické pľuzgiere. Nemusíte nutne navštíviť lekára. Proces hojenia však môžete urýchliť, ak dostanete z lekárne krémy či gély na natieranie postihnutých miest, sú dostupné bez predpisu v každej lekárni alebo na internete. Počas infekcie sa čo najviac vyhýbajte stresu a jedzte zdravo. Ak je to možné, nedotýkajte sa bublín a ani ich neškrabte. Unikajúca tekutina je vysoko nákazlivá.

Domáce lieky sú vždy vítanou alternatívou liekov. Čajovníkový olej a med sú dva z najznámejších domácich liekov proti herpes vírusom, hoci ich účinnosť nebola vedecky dokázaná. Tieto domáce prostriedky sú však oveľa lacnejšie ako krémy a masti; Za pokus to teda určite stojí. Hneď ako pocítite prvé príznaky, naneste na postihnuté miesto trochu čajovníkového oleja. Má zabrániť šíreniu vírusov.

zdroj Prontomed

Pridaj komentár